Renovace inkoustových kazet

Renovace nás provází celým naším životem. Sami v mnoha případech renovujete a ani o tom možná nevíte!

Sami jste určitě již mnohokrát renovovali a vůbec Vás nenapadlo, že se jedná o něco nesprávného či dokonce špatného. Jde v podstatě o to, vzít nefunkční věc a vyměnit na ni jen tu část, která nefunkčnost způsobuje. Věc Vám tudíž zůstane a Vy zaplatíte jen za onu vyměněnou část. Příkladů ze života je mnoho, jmenujme si například opravu domu, automobilu, či jen natření poškrábaných dveří. Od renovace samozřejmě očekáváte, že opravený předmět budete moci dále používat a to v plném rozsahu. Použijeme-li naše příklady: pokud bude auto 20 let staré, po těžké havárii a ještě ohořelé, lze ztěží očekávat, že mu nastříkání novým lakem pomůže, takto renovace prostě nefunguje. Pokud ovšem máte jen pochroumaný blatník, nebo nárazník Vašeho automobilu, zručný klempíř Vám blatník lehce vyklepe, zakytuje a přestříká lakem tak, že nepoznáte jakou stranu jste nabourali. Jen těžko Vás může někdo nutit abyste při takovéto banální příhodě ihned auto dali do šrotu a chvátali koupit nové za horentní sumu. Stejně tak když Vám v autě dojde benzín, nepůjdete přece kvůli tomu pro nové. Jednoduše přijedete k benzinové stanici a naplníte nádrž. Toto je samozřejmě nadsázka, ale v oblasti prodeje spotřebního materiálu jste přesně k takovému jednáni směřováni zastrašováním ze strany výrobců a prodejců tiskáren. Doporučují používat "zásadně" originální příslušenství a spotřební materiál, tzn. že prázdný obal vyhodíte a zakoupíte náplň novou, samozřejmě za příslušný obnos.
 
Na příkladu z běžného života si ukážeme nehospodárnost takového jednání.
Dnes se již tolik nepoužívají dříve hojně rozšířené propan-butanové lahve, ale každý ji jistě někdy viděl a ví k čemu slouží. V dnešní době se používají zejména k napájení plynových sporáků v místech která ještě nezasáhla plynofikace. Takováto láhev stojí zhruba 1 300 korun bez náplně samozřejmě. Když hospodyňka zjistí, že není na čem vařit, nepřemýšlí, ale vezme láhev a dojde s ní například k benzinové pumpě a tam ji vymění za plnou za 890 korun. Zcela zjevně tímto krokem ušetřila 1 300 korun a takto se jí to povede několikrát za rok. Ve své podstatě to znamená, že když místo koupě nové lahve pouze starou vymění a tím ji nechá naplnit, ušetří tím peníze na jedno další naplnění a ještě něco k tomu.
 
Z toho plyne, že spousta z nás renovuje, ani se nad tím nepozastaví, přijde nám to přirozené.
Zkuste si promyslet souvislosti.
 
Tisknete na laserové, inkoustové nebo jehličkové tiskárně?
Vyhazujete použité kazety (a tím i své peníze) do koše?

Pokud vlastníte inkoustovou, laserovou nebo jehličkovou tiskárnu, jistě víte, že tiskárna prostě jednou dotiskne. Dojde v ní náplň, tedy inkoust, toner nebo se vyčerpá nylonová páska.
Postupujete tedy tak, že zajdete do obchodu se spotřebním materiálem a náplň si koupíte. Určitě Vás již několikrát napadly vtíravé myšlenky:

Proč je nová kazeta tak drahá?

Například inkoustová tiskárna stojí kolem 3 000 Kč a kazeta až 1500 Kč. Jak je možné, že tak elektronický přístroj včetně náplní, stojí jen dvojnásobek toho co náplň? Proč stojí hodinky 300 Kč a jsou jistě složitější než náplň za 1500 Kč?.


Nač kazetu vyhazovat, když není vadná natož úplně zničená?

Když už tedy vyhodit tak potom kam? Do odpadkového koše?
Přečtěte si pozorně příručku k tiskárně. Nenajdete zde informaci o tom, že náplň, jako výrobek, patří povětšinou do kategorie nebezpečných odpadů. Zákon na to pamatuje: viz. Zákon o odpadech č.185/2001 Sb. a obalech č.477/2001 Sb.

Nyní si zodpovíme výše položené otázky. Jde  o naše soukromé názory nebo o interpretaci běžně dostupných informací. Naše názory nemají za cíl poškodit pověst prodejců nových kazet nebo výrobců. Ač neradi, možná, že se dotkneme citlivých míst prodejců nebo výrobců.

Proč je nová kazeta tak drahá.

Protože cena tiskárny, za kterou ji kupujete, klesla pod cenu výrobních nákladů.. Výrobci hledají cestu, jak udržet svou pozici na trhu, a tak jim nezbývá nic jiného, než dát prodejní cenu tiskárny na hranici výrobních a expedičních nákladů nebo pod tuto hranici a zisk vyprodukovat na souvisejících službách. Je to obvyklý postup, který Vás, jako zákazníka, značně znevýhodňuje. Jako kupující jistě nemáte ve zvyku ptát se na to, kolik Vás bude stát náplň nebo kolik budete platit za opravu tiskárny, když se bude muset vyměnit ten či onen díl. Pak se ale nestačíte divit. Když si vezmete katalog náhradních dílů a ceník prací (hodinová taxa práce technika je 600-1000 Kč) a pokusíte se z těchto dílů složit novou tiskárnu, stojí Vás najednou tato tiskárna ne 3500 Kč, ale třeba 35 000 Kč. Můžete koupit na našem trhu laserové tiskárny, které mají limitovanou životnost 10 000 stran. Nikde se to nedočtete. Jen Vám v servise řeknou, až ji přinesete na opravu, že její životnost je u konce a oprava by byla dražší než samotná tiskárna.

Kazetu není nutné vyhodit.  

Už jsme si řekli, že je v zájmu výrobce, abyste si koupili vždy novou kazetu, a řekli jsme také proč. Když to nebudete dělat, výrobce možná zkrachuje. Výrobce také tvrdí, že kazeta je na jedno použití. Že ji takto navrhl, aby nevydržela více. A najednou potkáte známého, který říká, že renovuje již dva roky stále tutéž kazetu a je spokojen s kvalitou jak tisku, tak i výdrže. Najednou máte informaci, že tato kazeta, která měla původně vydržet jeden cyklus, je již v cyklu desátém a stále bezvadně funguje
Pravda je taková, že máte používat svůj logický úsudek nebo se spolehnout na tvrzení druhé strany, tedy renovačních firem, že umí kazetu opravit tak, aby zase perfektně tiskla. Musí to ale umět tak, aby Vám nehrozilo žádné nebezpečí, že se Vám něco stane s tiskárnou. Spoléhejte v tomto případě na reference (informace od jiných, kteří jejich služby dlouhodobě používají) a na vlastí pocit z prvního dojmu ...

Kam kazetu vyhodíme.

Doposud jste třeba byli zvyklí, že do koše vyhazujete cokoli. Najednou se objevily před Vašim domem barevně odlišené kontejnery na sklo, kovy, papír a plasty a vy začínáte separovat odpady. Mnoho lidí dnes již doma dává papír, plasty, kovy a sklo do zvláštních nádob a pak je vynese do kontejneru zvlášť. Firmy mají povinnost toto dělat ze zákona. Není proto možné, aby nějaká firma vyhazovala do popelnice neseparovaný odpad. Jsou za to milionové pokuty. Stejně tak je výrobce povinen od Vás odebrat všechny obaly. Říká to zmíněný Zákon o odpadech.
Je naprosto přirozené, že mezi kazetou do laserové, jehličkové nebo inkoustové tiskárny a propan butanovou bombou vidíte rozdíl. Kazeta je opravdu mnohem složitější, než láhev plynu. Sami si renovaci této kazety provedete jen ztěží a výsledky budou odpovídat Vašim schopnostem, Vašemu technickému vybavení, kvalitě dílů, které použijete, a v neposlední řadě také Vašim technickým znalostem.

Není však důvod renovaci neprovádět. Uvnitř tiskárny také naleznete náplň jako v plnicím peru. Rozdíl je však v tom, že tady jste si zvykli vyhazovat celou kazetu, místo toho, aby se vyměnila jen náplň. Víme, že přirovnání k náplni do plynové lahve je poněkud zkreslující, ale chceme Vám jen nastínit, že existují stovky případů, kdy sami rozhodujete o tom, že nevyhodíte celý výrobek, ale vyměníte jen díly, které výměnu potřebují, a zde váháte. Možná proto, že máte nějaký důvod.
Upřímně řečeno, mnohdy to vypadá tak, že výrobce by si nejspíš přál, abyste znovu koupili celou tiskárnu a tu původní po spotřebování náplně vyhodili.
Uvědomte si však, že největší profit nemá výrobce z prodeje tiskárny, ale z prodeje nových náplní.

Navštivte tedy s námi  svět Profesionální renovace. Podívejte se, co možné je a co možné není. Naši zákazníci nepoužívají naše služby již mnoho let proto, že "touží" po poškození tiskárny nebo s ním počítají.
Prostě se přesvědčili, že je to služba, jako každá jiná ...